Chiari Malformasyonu

Chiari malformasyonu, beyin sapı ve beyinciğin omurilik kanalına doğru aşağı yer değiştirmesi ile gelişen doğumsal ancak yakınmalarına daha çok ileri yaşlarda yol açan patolojilere verilen addır.

                                                      

Kadınlarda ve 30-40 yaş döneminde biraz daha sık olarak karşımıza çıkmaktadır. En sık olarak %30-70 oranında sirengomyeli( servikal-boyun bölgesinde ) ile birliktelik vardır.  Vakaların %10-15 inde hidrosefali ile birliktelik olabilmektedir. Ayrıca omurga ve kafa kaidesi anomalileri yaklaşık %25 hasta da birliktelik göstermektedir.

Chiari malformasyonunu düşündürebilecek yakınmalar arasında, öksürmek, hapşırmak ve ıkınmak ile artan ense ağrısı, görme ile ilgili şikayetler, denge kaybı, baş dönmesi, kulak çınlaması ve işitme azlığı, ve beraberinde olan anomalilere ait yakınmalar, sayılabilir.

Birçok çekilmiş beyin veya boyun MRG de rastlantısal olarak Chiari malformasyonu ile karşılaşmaktayız.  Ancak bu radyolojik olarak teşhis edilmiş hastaların büyük çoğunluğunda yakınmaya yol açmayan  patolojiler olarak sadece izlemek yeterli olmaktadır.

Hastada yakınmalara yol açmakta ise, Chiari malformasyonunun tedavisi cerrahi olmaktadır.